דילוג לתוכן

ביקור בסטודיו של JOJO - אמנות בינלאומית במקום הנמוך בעולם

רותם חייקין |
25/08/2020

" אמנות מבחינתי היא מזור לנפש האדם. כשאני יוצר אני חושב על האסתטיקה, הצבעים והקומפוזיציה שישמחו וירוממו את המתבונן כל פעם מחדש ", כך מתאר האמן ג'וג'ו את מהות היצירה שלו.

 דווקא בימים אלו, ימי הקורונה, נראה שאנשים מתכנסים בביתם ולנפשם. לאמנות יש כוח לשמח, לעודד, ואפילו לרפא. באנו לבקר בסטודיו של האמן במקום הנמוך בעולם, התמלאנו באנרגיות חיוביות ויצאנו מחוזקים. 

הסטודיו והגלריה של האמן ג'וגו' (יוסף אוחיון) נמצאת כ-20 דקות ממלונות ים המלח, ומציגה את יצירותיו של ג'וג'ו- אמן מקומי היוצר בעיקר במתכת. עבודותיו של ג'וג'ו נעשות בטכניקות חדשניות ומקוריות המבטאות את סערות החיים, החום האנושי והאופטימיות, וזוכות להוקרה רבה בכל רחבי העולם.

ג'וגו (יוסף אוחיון), בחר להתגורר במושב עין תמר סמוך לחוף ים המלח, וליצור בתוך מרחבי המדבר השקטים, העוצמתיים והקסומים. יצירותיו שואבות השראה ממגוון רחב של מקורות וממזגת בין תפיסות עיצוב אתניות לבין תפיסות עיצוב מערביות ועכשוויות. שאלנו את ג'וגו' את כל השאלות וכמובן הראשונה היא על הבחירה לגור בים המלח.

איך בחרת להתיישב בים המלח?

"הגעתי לים המלח לפני 38 שנה עם אשתי ובני הקטן . התגוררנו ביישוב הזמני עין-תמר על גבעת חוואר לבנה.  השתכנו במבנים בסיסיים מבטון בתחילה ללא מים וחשמל אך הייתה אווירת התגשמות נפלאה באוויר. הקמנו ישוב חקלאי חדש בגבול ירדן"

"כמו בכול הסיפורים הרומנטיים החול בין הבתים והזבובים באוויר לא הפריעו לנו לחלום ולהאמין שכאן על שפת ים המלח במקום החם והמרוחק הזה ,כאן יהיה בייתנו וכאן יגדלו ילדנו. ציונות תשאלו? בהחלט! לא התביישנו לקרוא לזה כך, באנו ליישב את השממה… או אם תרצו אנלוגיה מתחום האומנות באנו לצבוע את המדבר בצבע, ליפות אותו ,ולעצב אותו מחדש עפ"י צרכינו והעדפותינו."

תמונה מ"פסל ים המלח" של האמן ג'וג'ו בכיכר סדום.

איך הגעת לעסוק באומנות ? (או איך הפכה התקלה טכנית ליצירת אמנות)

"עם הקמת המושב עסקתי בחקלאות, ובנוסף בפיתוח מכונות חקלאיות למיון המלונים. במהלך פיתוח המכונה השוטפת את הפרי במים חיים התעוותה המתכת ונוצרו בה קמטים רכים, חשבתי שהתקלקלה לי המכונה והשלכתי אותה לאשפה. לאחר תקופת מה הבזיקה בי ההארה שאותה תקלה טכנית יש בה המצאה- באמצעות זרמי מים חזקים יצרתי את כורסת ה"יונג" המפורסמת שלי. הזרמת המים מבפנים משווה לכורסא מראה רך, כמו הייתה פוף, וגם הישיבה עליה נוחה ונעימה.

אחרי התקלה המבורכת המשיך נאמן ג'וג'ו לפתח ולהמציא שיטות וטכניקות ייחודיות הנותנות חיות וברק לאומנות המתכתית, ובנוסף מגנות עליה ומשמרות אותה לאורך שנים רבות אפילו בתנאי חוץ. בגלריה במושב עין תמר ניתן למצוא מגוון רחב של יצירות: פסלי קיר המתאפיינים בקו נקי ואלגנטי, ציורים הנוצרים באופן ספונטני בקומפוזיציות אבסטרקטיות, כורסאות וכיסאות עשויים ממתכת בעיצוב ייחודי, כדים במגוון דגמים, ועוד יצירות מפתיעות המתחדשות כל העת.

 

ג'וגו' נולד בקזבלנקה שבמרוקו ב-1958 וספג בילדותו אווירה אמנותית. אביו ואחיו הבכור הגיעו להישגים אמנותיים בציור ובפיסול. במהלך השנים, כאמן רב-תחומי, הוא החל להתנסות בעבודה במגוון חומרים: מתכות, משטחי עץ, בדי ציור, מגוון צבעים ועוד. עבודותיו מבטאות כוח חיים עז וחום אנושי, משקפות באופן מעמיק תקוות וחלומות אנושיים ושואפות לבטא יופי והרמוניה המיטיבים עם האדם. הן מרבות לשלב דמויות אנושיות ודימויים מן הטבע. כך, למשל, דימויי הנשים ההרות, הצבעוניות, מבטאות פריון וכוח חיים, ואילו שדות הפרחים משדרים אופטימיות מתפרצת, בצבעוניות עזה המנוגדת לנוף המדברי שבו האמן יוצר.

העובדה שמעולם לא למדת אמנות או עיצוב בצורה מסודרת מפריעה לך?

"לא – להפך. אני חושב שזה מהווה יתרון. אני רואה היום הרבה סטודנטים לאמנות ולעיצוב שלא מקבלים הדרכה נכונה. הם נפלטים לשוק כשהם מקובעים מדי, ועושים עבודות שחוזרות על עצמן וזה כואב לי. הם צריכים מורים גאונים שיידעו לפתח אותם ולהוביל אותם לעשות דברים חדשים. לאמן אסור להיתקע במקום אחד – הוא חייב להמציא את הגלגל, לחדש, אחרת הוא סתם מבזבז את הזמן שלו. תמיד התרחקתי מהגישה שצריך להיות כמו כולם, תמיד חיפשתי את השונה. העולם הוא אינסופי, יש המון הברקות ורעיונות ופנטזיות שרק מחכים להתממש. צריך לחפש אותם, לחקור אותם, למצוא אותם. אני כל הזמן שואל את עצמי שאלות ומחפש דברים חדשים".

אז המדבר טוב לאמנות?

"הוא יכול להיות – הכל תלוי במה אתה לוקח איתך. אני מאוד אוהב לעצב באזור מדברי. יש כאן שקט ומרחבים שגורמים למוח לקלוט דברים אחרים. אני לא יודע אם הייתי מצליח להגיע לתוצאות האלה בלחץ שיש בעיר".

ואכן אווירת המדבר בכיכר סדום היא קסומה ושלווה, הרגשת החופש והשחרור ניכרים מהרגע שמגיעים לאזור והרי החאוור הלבנים לצד ים המלח הכחול מקבלים את פנייך.

ומה עם העתיד?

"כיום יש לי גלריה מצליחה ורבת שנים בתל אביב בעלת שם עולמי, בנוסף אני מציג את עבודותיי בגלריות שונות ברחבי ארצות הברית, אירופה ואפילו אוסטרליה. בניו יורק הצגתי בגלריה בבעלותי שזכתה לעניין ותהודה רבה בעולם האומנות המקומי והבינלאומי, והנני משתף פעולה עם גלריות נוספות בעיר.

נופי ים המלח, המדבר הלבן והשקט הם בסיס היצירה שלי. בוקר שקט בסטודיו שלי בין שדות הפלפלים הוא מקור ההשראה שלי. עודני גר ואמשיך לגור במושב עין-תמר והנני מזמין מבקרים לסייר בסטודיו שלי בים המלח להתרשם מהאומנות וליהנות מהשפע של היצירה."

למה לצפות בעת הביקור בסטודיו?

הנכם מוזמנים למגרש המשחקים של האומנות, עולם שבו זריקת צבע אינטואיטיבית מגלה עולמות נסתרים. בסיור תקבלו הצצה לתהליך היצירה המתרחש בסטודיו של האמן ג'וג'ו, תכירו את החומרים והטכניקות שאותן פיתח ובהן הוא משתמש ליצור את יצירותיו המיוחדות והמקוריות. טכניקות אלו כוללות: ניפוח גופי מתכת באמצעות זרם מים, צביעה באבקה אלקטרוסטטית, שריפה בתנור ענק וייחודי, וציור באמצעות זריקת צבע.  

בואו להתרגש, להתרשם ואף לרכוש יצירות ישירות מהסטודיו בעלויות אטרקטיביות. גלריית ג'וג'ו היא אחת מהאטרקציות הכי מדוברות באזור ים המלח ולא בכדי.

ניתן לשלב את הביקור בסטודיו עם סיור בכיכר סדום, להתרשם מהנופים המקומיים, מהחקלאות במקום הנמוך בעולם, מטעי התמרים, יופיו של המדבר והגבול עם ירדן.

 

 

לחוויה משודרגת- סדנאות ציור אקטיביות

גו'ג'ו מצייר מתוך זיקה למורשת "ציור הפעולה" (action painting) שהחלה כזרם של האקספרסיוניזם המופשט. הוא עושה שימוש בהתזות של צבעי אקריליק מבקבוקים ישירות על מצע הציור – קנבס, עץ או מתכת. בשיטת הציור שפיתח ניכר מגע ידו הייחודי המתאפיין בתנופה ובקווים עגולים ומלאי חיים.

ציוריו של ג'וג'ו מתאפיינים בסגנונם הייחודי ועז המבע. דרך העשייה שלהם היא מהירה, ספונטנית, מלאת תשוקה, וכך גם המראה הסופי שלהם משדר רוח של ספונטניות, חום, אהבה ותקווה. ציורים אלו נעשים מתוך התחדשות מתמדת והקשבה לשינויים הפנימיים בהתאם לחוויית הרגע.

בסטודיו של ג'וג'ו כל אחד יכול לצייר, לתת ליצירתיות לפרוץ וליהנות. הסדנאות הינן חוויה מעוררת השראה- הן מבחינה אומנותית והן מבחינה אישית. למעוניינים, ניתן לשדרג את החוויה עם כיבוד ושתייה ,בהתאם למשתתפים בסדנא. הפעילות מתאימה לכל הגילאים וניתן לשלב אותה כחגיגת אירוע מיוחד ומסיבות משפחתיות.

 


לסיכום, הביקור בסטודיו של ג'וג'ו במושב עין תמר הינו חוויה מרנינה ומרחיבת אופקים. דווקא בתקופה הנוכחית, אומנות וחיבור לעצמנו יכול לרפא ולהעצים אותנו… בואו למדבר, בקרו בים המלח ותחזרו מחודשים ורעננים, ואולי גם יותר אופטימיים כמו האומנות של ג'ו'גו

 

הגלריה של ג'וג'ו

 

 

 

 

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

על המפה