בושמיה


שיתוף מקום

בלב מתחם עין בוקק נמצא מבנה עתיק מהתקופה הקדומה שנקרא: הבושמיה. במבנה זה תושבי המקום היהודים הפיקו את בושם האפרסמון, וכך, שיירות הסוחרים שהיו יוצאות מהמזרח, עברו דרך אזור ים המלח ושינעו את בושם האפרסמון למערב, מוצר שנמכר בכסף רב.

סוד הייצור היה שמור עם תושבי המקום שאף כתבו קללה למפר והמגלה את סוד הייצור:

“כל מי שיגרום לסכסוך בין איש לחברו או יאמר לשון הרע על חברו לגויים או יגנוב את חפצי חברו או מי שיגלה את סוד הקריה לגויים – זה שעיניו משוטטות בכל הארץ ורואה נסתרות, הוא ייתן פניו באיש ההוא ובזרעו, ויעקור אותו מתחת השמים”

הקללה נכתבה על ידי אנשי הקהילה על מנת לשמור על “סוד הקריה” כאשר יתכן ומדובר בתהליך ייצור והפקה של בושם האפרסמון. כתובת זו נכתבה כשלוש מאות שנה לאחר שמבנה הבושמייה יצא משימוש ומשמשת עדות להמשך גידול האפרסמון והפקת בושמו וחשיבותו לקהילה היהודית במקום. עדויות נוספות לאפרסמון נמצאו בכתובות בארמית ובעברית על גבי כלי ושברי חרס. על שבר חרס ממצדה נמצאה כתובת בארמית …ז בלסנה המתייחס לשרף האפרסמון. על פך נוסף (ממקור לא ידוע) כתוב בארמית בלזמה  ומצידו השני בלזם  בעברית, כשהכוונה לאפרסמון.

 

פרטים כלליים על המקום
מיקום על גבי מפה
צרו איתנו קשר
מייל| כתובת| עין בוקק
טלפון|08-6688811
השאירו פרטים ונחזור אליכם
חוויות נוספות שעשויות לעניין אותך
רמת מדבר
שגרירי היסטוריה
משך: 02:00 שעות

גן לאומי תל-ערד

בדרך לים המלח נמצא אחד מהאתרים המרתקים והחשובים בישראל, שאתם כנראה לא מכירים. בואו אתנו למסע בזמן, אל בין כתליה...

רמת מדבר
מקומיים
משך: 08:00 שעות

זמן מדבר

אתר נופש ייחודי הממוקם בסמוך לעיר ערד וצופה למרחבי מדבר יהודה, הרי מואב וים המלח. כמנהג המדבר מקבלים את האורחים בכוס...

צפון ים המלח
מקומיים
משך: 01:30 שעות

חוות האפרסמון

הצטרפו אלינו להרפתקה רומנטית המתובלת בניחוחות קדומים. בואו לבקר במטעי האפרסמון, המור והלבונה ולראות איך תהילת העבר קמה לתחייה. כיום מגדלים...

השארו מעודכנים


    על המפה